یکی از کاربردهای مفید گوشی‌ های هوشمند در زندگی روزمره، خواندن سریع اطلاعات از کیو آر کد (QR Code) است، کدی که چیدمانی از نقطه‌های مربع ‌شکل و سیاه‌ رنگ بوده بر روی یک زمینه سفید ایجاد می‌شود. در این قالب ممکن است نوشته، نشانی وب، پیامک، شماره تماس و در کل هر نوع اطلاعاتی گنجانده شود.

اکثر کتاب های آموزشی بنده همچون قاصدک ها، ریکوردر قشنگم، پیانو برای کودکان و غیره شامل همین QR کدها در صفحات مختلف می باشند که حاوی یک آدرس اینترنتی جهت پخش فایل صوتی بوده و شما می توانید با خواندن این رمزینه ها توسط دوربین گوشی همراه خود به صفحه مورد نظر هدایت شده و به فایل صوتی مورد نظر را گوش دهد. این کار برای اولین بار در کتاب آموزشی اتفاق افتاده و بنده سعی کردم تا مخاطب را از درگیری با CD برای شنیدن فایل صوتی راحت کنم. ضمنا در این روش شما همیشه به فایل صوتی بدون نیاز به ذخیره کردن آنها دسترسی دارید.همچنین جهت پخش فایل نیاز به یک سیستم صوتی خاص ندارید و به راحتی فایل صوتی در گوشی شما پخش میشود. البته از طریق همین وب سایت شما می توانید کلیه فایل های صوتی را دریافت کرده و در هر جا که تمایل داشتید ذخیره کنید.

چطور رمیزنه ها را با گوشی خود اسکن کنیم

البته دانلود و نصب یک برنامه کار آن‌چنان سختی نیست، اما آیا واقعا برای اسکن یک بارکد ساده حاوی هر نوع اطلاعات، به اپلیکیشن جانبی نیاز است؟ پاسخ این است که گوگل در نسخه‌های جدید اندروید این قابلیت را در درون خود سیستم عامل عرضه کرده استحتما بسیار اتفاق افتاده که مایل به اسکن یک QR کد بوده و یا حتی به انجام این کار واقعا نیاز داشته‌اید، اما به خاطر نبود اپلیکیشن مورد نیاز قادر به انجام آن نبوده اید. نکته اصلی اینجاست که برای اسکن QR کد در اندروید به هیچ برنامه جانبی نیازی نیست، اگر نسخه سیستم عامل شما حداقل اندروید 6.0 مارشملو باشد و یا نسخه های جدیدتر دارای ویژگی جدیدی به نام “Now on Tab” هستند که طریق آن می توانید کدهای QR یا بارکدهای معمولی را با استفاده از اپلیکیشن دوربین خود گوشی و بدون نیاز به استفاده از اپلیکیشن های اسکن کننده کد یا بارکد، اسکن کنید.

البته دانلود و نصب یک برنامه کار آن‌چنان سختی نیست و اپلیکیشن های کم حجم و سبک زیادی برای اسکن کردن کدهای QRو بارکدهای معمولی وجود دارند؛ اما در بعضی از گوشی های اندرویدی می توانید با استفاده از اپلیکیشن دوربین خود گوشی و بدون نیاز به اپلیکیشن های اسکن کننده نیز این کار را انجام دهید.

چنانچه ویژگی "Now on Tab" بر روی گوشی شما فعال شده است، می توانید با استفاده از اپلیکیشن دوربین خود گوشی و یا هر اپلیکیشن دوربین دیگری، کدهای QR یا سایر بارکدهای معمولی را به راحتی اسکن کنید. برای این کار کافی است اپلیکیشن دوربین خود گوشی و یا هر اپلیکیشن دوربین دیگری را اجرا کنید و پس از اینکه لنز دوربین گوشی خود را بر روی کد QR یا بارکد تنظیم کردید، "دکمه هوم گوشی" را برای چند ثانیه نگه دارید، تا عمل اسکن کردن به راحتی انجام شود.

برای استفاده از این ویژگی، گوشی شما باید از اندروید ۶ مارشمالو یا نسخه های جدیدتر برخوردار باشد و اپلیکیشن Google نیز در گوشی شما وجود داشته باشد. در صورتی که این چنین است، مراحل زیر را دنبال کنید.

  • ابتدا از نصب اپلیکیشن Google App (برنامه رسمی گوگل) را بر روی گوشی خود مطمعن شویئ و یا آن را نصب کنید.
  • وارد اپلیکیشن شوید.
  • به بخش Settings اپلیکیشن مراجعه کرده و گزینه “screen search” را انتخاب کنید.
  • سپس گزینه ای را که در بالاترین قسمت صفحه وجود دارد، فعال کنید (گزینه “Asks Google to show you info related to what’s on your home screen when you hold the Home button or search by voice”)
  • حالا شما می توانید با فشار دادن دکمه هوم گوشی خود برای چند ثانیه، بلافاصله از ویژگی Now on Tab استفاده کنید و هر آنچه را بر روی صفحه نمایش گوشی نمایش داده می شود، تحلیل کنید و کدهای QR یا بارکدهای معمولی را اسکن کنید.

    اسکن کردن کدهای QR و بارکدها با استفاده از ویژگی Now on Tabکاربران iOS هم می توانند به سادگی از گوگل کروم برای این منظور استفاده کنند.